ДІДУХ– універсальний символ національної свідомості, оберіг дому та родини

Кожен народ славиться звичаями, і ми, українці, не виняток, а січень – святами та традиціями, про які діти часто навіть не здогадуються. Сьомий клас Корецького НВК «Школа І-ІІ ступенів  –  Ліцей» реалізує проєк «Громадянин європейської держави», і щоб збагатити ліцеїстів знаннями про обереги та символи, які посіли чільне місце у наших оселях, ми організували пізнавальну виховну годину.  

   Діти дізнались, що ДІДУХ (Дiд, Дідо,  Дідушко, Гіда, Коляда, Колядник, Корочун,      Сніп-Рай) – сакральний символ дідівського духа, покровитель роду. Це обжинковий або зажинковий сніп, виготовлений із житніх, пшеничних, гречаних пучків або плетених пучечків, які обв’язуються кольоровими стрічками або стеблиною. Вважалося, що в ньому живуть дух поля, дух Сонця та душі померлих родичів, які оберігають земне життя. Цей освячений сніп з урочистим піснями, почесно приносився з поля. У ньому частка Сонця, урожаю та багатства. Тому й ставився він на покутті «у Раю», святім місці.

Спільною умовою для всіх куточків України є те, що на Святий вечір зі стодоли Дідуха в оселю приносить сам господар. Господиня ж приймає цей різдвяний знак і ставить на чільне місце. Глава сімейства водночас розстелює сіно-Бабу  на долівку чи підлогу. Не забувають покласти висушеної трави й під скатертину на столі та, власне, під сам стіл. Аж тоді розставляють кутю та дванадцять страв, моляться й починають святкову вечерю.

Семикласники не лише підготували розповіді про особливості святкування у їхніх родинах, а й виготовили  Дідухів із колосся, прикрасили квітами та пахучими травами.

Чи знають ваші діти, що після завершення свят з Дідуха молотили зерно, яке змішували з насінням і потім сіяли по всьому обійсті? А біля оберегу не можна смітити і лаятися? І це ще не все про що довідались ліцеїсти! 

Нехай Дідух оберігає ваші домівки від злого ока, сповнить серця радістю та благодаттю!

Класний керівник 7 класу,

 Миколайчук Ірина Борисівна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *